3 Boyutlu Yazıcıların Sağlık Alanında Kullanımı

3 Boyutlu Yazıcıların Sağlık Alanında Kullanımı

3 boyutlu yazıcıların en önemli kullanım sahalarından biri sağlık alanıdır. 3 boyutlu yazıcılar biomodellerin (insan vücudunun değişik kısımlarının yapay modelleri, örnerğin kemik, diş protezi vb.) üretiminde oldukça yararlı olmaktadır. Bu amaçla, ilk olarak insan bedeninin ilgili kısmının dijital modeli çok sayıda fotoğrafın birleştirilmesiyle ya da 3 boyutlu tarayıcılar vasıtasıyla oluşturulmaktadır. Daha sonra, dijital modeli oluşturulan biomodel 3 boyutlu yazıcı tarafından fiziksel olarak üretilmektedir. İnsan anatomisi kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden dolayı 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla üretilen biomodeller doktorlara önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların en önemlileri, hasta anatomisinin daha iyi anlaşılması ve bu sayede teşhisin daha doğru konması, planlama, test, prova gibi aşamaların daha iyi yapılabilmesi, operasyon sırasında daha etkin yönlendirme yapılabilmesi ile kalite ve doğruluğun artması, yeni medikal yöntem ve teknolojilerin test edilebilmesi, araştırma, eğitim, alıştırma gibi faaliyetlerin daha etkin bir biçimde yürütülebilmesi. Benzer şekilde, 3 boyutlu yazıcılar yeniden yapılandırıcı ve estetik cerrahi gibi alanlarda kişiye özel implant ve protezlerin tasarlanmasında ve üretilmesinde kullanılabilmektedir. 3 boyutlu yazıcılar ayrıca, işitme cihazları, iskele, maske gibi kişiye özel medikal malzemelerin üretiminde de rol oynamaktadır. Bunların yanında, üç boyutlu yazıcılar kontrollü ve hassas ilaç vermeye yarayan ya da mikron ölçülerindeki tıbbi cihazların üretiminde de kullanılabilmektedir.

üç boyutlu yazıcı, 3b yazıcı, 3d yazıcı, protez üretimi, sağlık, ameliyat, tıp, kullanım alanları

3 boyutlu yazıcıların en heyecan verici uygulamalarından biri insan doku ve organlarının üretilmesi yani bioprinting’dir. Bu teknoloji sayesinde, yapay insan dokusu bio-hammadde kullanılarak katman katman üretilmektedir. Söz konusu hammadde, canlı insan hücrelerinin özel kimyasallar ve yöntemler kullanılarak işlenmesi sonucunda elde edilmektedir. Bu yöntemle üretilen doku ve organların stabilite ve işlevselliğiyle ilgili ciddi sıkıntılar olmasına rağmen, insan doku ve organlarının 3 boyutlu yazıcılar sayesinde başarılı bir şekilde üretilmesine yönelik önemli adımlar atılmaktadır. Bioprinting, ilaç geliştirme, tedavi testleri, tıbbi araştırmalar, yara iyileştirilmesi ve hatta organ nakli konusunda ciddi bir potansiyele sahiptir.

3 boyutlu yazıcıların sağlık alanındaki bir başka muhtemel kullanım amacı ilaç tedarik zinciriyle ilgilidir. Gelecekte 3 boyutlu yazıcılar sayesinde eczacılar hatta bizzat bireyler ihtiyaç duyulan ilacı gerekli hammaddeleri kullanarak 3 boyutlu yazıcılarında üretebilir. Böyle bir gelişme, hem ilaçların daha kişiye özgü olmasını sağlayabilir hem de bir takım maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: “3D Printing: What does it offer and for whom?“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir