3d Yazıcı İle Maket Yapımı

3d Yazıcı İle Maket Yapımı

3d printer mimari maketÇağımızın baş döndürücü teknolojik gelişmeleri hiç şüphesiz tüm alanlarda da kendini hissettiriyor. Aslında bir tür sanat dalı olan mimarlık da bu teknolojik gelişmeyle birlikte etkilenmiş ve mimarlık anlayışında da önemli değişimler yaşanmıştır. Mimarlık faaliyetleri aslında kişilerin yaşamını kolaylaştırmak ve barınma, eğlenme, çalışma ve dinlenme gibi işlemleri sürdürebilmelerini sağlamak için ihtiyaç duyulan mekanları, fonksiyonel gereklilikleri sosyo-ekonomik ve biryandan da teknik imkanlarlar birlikte düşünerek estetik yapılar ortaya çıkarma sanatıdır.

Bu sanat dalı teknolojinin ilerlemesiyle olağan üstü seviyede ilerleme sağlamıştır. İlk zamanlarda eskizlere ya da kağıtlara çizilen mimari tasarımlar yerini bilgisayar ortamına ve bilgisayar programları ile geliştirilmiş tasarımlara bıraktı. Şimdi ise bu dönüşüm mimarlık alanında 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanmak suretiyle sanal ortamda çizilmiş eserlerin basılarak maket yapımına yerini bırakmıştır. Artık mimarlar 3d yazıcı ile maket yapabilmektedirler. 3d maket yapımı artık 3d yazıcılar ile inanılmaz derecede kolay, ekonomik ve hızlı bir şekilde üretilebilmektedir.

Mimarları hayal güçleri artık 3d yazıcılar ile hayat buluyor. 3 boyutlu yazıcılar hayal gücümüzde sınır tanımadan ufkumuzu hayata geçirmemize imkan sağlayan en önemli üretim araçlarından birisi olarak artık hayatımızda.

3d printer mimari maket

3d yazıcı ile mimari maket yapımı

3 boyutlu yazıcı ile maket yapımı sanal ortamdaki algılaması güç yapıları, ortamları ve mekanları gerçek gözle tecrübe etmeyi sağlıyor. Böylece algılaması güç mekanlar tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. Bu insanları yaşadıkları mekanları güzelleştirmek, fonksiyonel yapılar oluşturabilmek, estetiğin verdiği hazzı artırmak açısından mimarlar açısından büyük önem arz etmektedir. İşte tüm bunlar 3d yazıcı ile üretilen mimari maketlerle kolaylaşmış oluyor.

3d yazıcı ile üretilen mimari maketlerin sağladığı en önemli avantaj ise zamandan tasarruf. Belki de ayları bulan küçük yüzölçümlü maketler 3 boyutlu yazıcılarla hızlı bir şekilde hayat buluyor. Bu da 3d yazıcıların mimarlıkta verimliliği ne düzeyde artırdığının bir kanıtıdır. Diğer yandan 3d yazıcılarla yapılan mimari maketler yüksek düzeyde kalite de sunmaktadır. Mimari maketlerin uzun ömürlü olması, herhangi bir yıkılma, bozulma ya da yıpranmama olmaması yine üç boyutlu yazıcılarla geliştirilen maketlerde elde edilebilmektedir.

3d yazıcı ile maket yapımında belki de en önemli kazanım mimarların hayal gücünün sınırlarının ilerlemesi olduğu söylenebilir. Hayallerdeki tasarım hayata geçirilerek yanlışlıklar, kargaşalar, rahatsızlıklar 3d maketlerin gözle görülme tecrübesinin verdiği avantajla en düşük seviyeye indirgenebilmektedir.

3d yazıcıların mimaride kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Artık tüm mimar paydaşları ürünlerini, yapılarını gerçek gözle görmek ve ona dokunmayı tercih etmektedirler. İşte 3d yazıcı ile yapılmış bazı mimari tasarım örnekleri:

 

miniFAB olarak şirketimiz istihdam ettiği profesyonel mimarlar ve 3d maker’lar ile mimari projelerininizi hayat bulması için 3d yazıcılar ile maketler yapıyoruz. 3d yazıcı ile mimari maket üretmek istiyorsanız miniFAB ile iletişime geçip ekonomik, hızlı, dayanıklı ve estetik maketlere sahip olabilirsiniz.

3d printer
mimari maket, 3d yazıcı ile maket yapımı, 3d yazıcı maket yapımı

One thought on “3d Yazıcı İle Maket Yapımı

  1. Gökhan Doğan diyor ki:

    Merhaba, 3D detayda sadec yer yükseltisi olan (kara+deniz) İstanbul maketi gerekli
    Ölçüleri yaklaşık 30×60 veya 40×60 olabilir
    Fiyat verebilirmisiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir