3D Yazıcı ile Üretilen Jet Motoru

Dünyanın 3d Yazıcı ile Üretilmiş İlk Jet Motoru Tanıtıldı

Avustralya’daki Monash Üniversitesi ve Deakin Üniversitesine bağlı Federal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSİRO) tarafından ortaklaşa yürütülen projede  dünyanın ilk 3D yazıcı ile üretilen jet motoru görücüye çıktı. Üretilen jet motoru  Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow  2015’te sergilendi. 3D yazıcı ile üretilen ikinci motor ise  Fransız havacılık şirketi Microturbo’nun Toulouse’deki genel merkezinde sergileniyor.

Katmanlı üretim teknolojisi alanındaki Monash şirketinden ve Amaero şirketinden birer takım Microturbo şirketinin sağladığı eski bir gaz türbün motoru üzerinde çalışmaya başladılar. üzerinde çalışılan kullanılmış motor halen Falcon 20 iş jetlerinde yardımcı  motor olarak kullanılmaktadır.

3d yazıcı ile motor üretimi

Takım lideri Prof. Xinhua Wu yaptığı açıklamada ‘’ilk önce motorun her bir parçasını 3boyutlu tarattırmalarının ardından bilgisayar ortamında 3d modellerinin oluşturulduğunu  ve oluşturulan modellerin metal tozlarının katmanlar halinde seçici eritmesi yöntemi ile birer kopyalarının başarılı br şekilde oluşturulduğunu’’ söyledi.

Projenin tamamlanması yaklaşık bir yıl sürdü ve çalışmaya  Avustralya Araştırma Konseyi’nin üyelerinden olan bir çok şirket kaynak sağladı. Çalışmanın duyulmasından sonra havacılık sanayindeki bir çok şirket 3D üretim konusunda ilgilendiklerini açıkladılar, bunun başlıca sebebi eskiden her bir motor parçasının  dizayn ve üretiminin aylar almasına karşılık 3D üretim ile bu sürenin haftalara düşmesi bunun da şirketlere büyük bir tasarruf sağlaması.

Prof. Xinhua Wu’ya göre ‘’Bir sonraki basamak 3D yazıcı ile üretilmiş motorun testlerinin bir kaç yıla kadar tamamlanması  gelecek zamanda bu motorların uçaklarda kullanılabilmesi olduğunu’’belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir