3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı Nedir?

Ülkemizde ve tüm dünyada giderek yaygınlaşan 3D yazıcılar, her geçen gün farklı bir alanda kullanılmaya başlanmaktadır. Tarihi 1980’li yıllara kadar giden 3D yazıcılar ile sanal ortamda oluşturulan modellerin üç boyutlu baskısını alabilirsiniz. 3D yazıcıların en yaygın olarak kullandıkları hammadde türü plastik olmakta birlikte, metal, cam gibi farklı maddelerle baskı yapabilen 3D yazıcılar da bulunmaktadır. 3D yazılar tarafından kullanılan plastikler PLA, ABS gibi özel çeşitleri olan termoplastiklerdir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D yazıcı kağıt üzerine çıktı almaya yarayan geleneksel bilgisayar yazıcılarının üç boyutlu çıktı almaya yarayan bir formu gibi düşünülebilir. 3D yazıcıların temel çalışma prensibi üretilecek ürünün üst üste çok ince katmanlara ayrılmasına dayanır. 3D yazıcıda üretilecek ürüne ait model ilk olarak bilgisayarda ilgili yazılım tarafından katmanlarına ayrılır. Bu şekilde 3D yazıcıya gönderilen model, 3D yazıcının malzemeyi çok ince katmanlar şeklinde birleştirmesiyle ortaya çıkar. Hammadde olarak termoplastik kullanan bir 3D yazıcıda ergiyen plastik 3D yazıcının enjektörü tarafından 3D yazıcının baskı haznesine üretilecek modelin kesiti doğrultusunda püskürtülür. Enjektör bu işlemi yukarı doğru çok küçük adımlarla devam ettirerek üretimi tamamlar. Bazı 3D yazıcı modellerinde hareket ederek katman katman üretimi sağlayan parça enjektörken bazı modellerde ise hareket halinde olan parça 3D yazıcı haznesidir.

3D yazıcıların Baskı İşlemleri

3D yazıcıların sunduğu farklı baskı imkanları sayesinde çeşitli özelliklerde ürünler elde etmek mümkün olmaktadır. Bilgisayar ortamında hazırlanan 3D modellerden olduğu gibi, üç boyutlu tarayıcılar kullanılarak fotoğraflardan elde edilen modellerle de 3D baskı yapmak mümkün olmaktadır. 3D yazıcılarda farklı renklerde filamentler kullanılarak farklı renklerde ürünler elde edilebildiği gibi bazı 3D yazıcı türleri aynı anda farklı filament çeşitleriyle çalışma özelliğine sahiptir. Bu sayede 3D baskılar tek renk yerine renkli olarak alınabilmektedir.

3d yazıcı nedir

3D yazıcılarla yapılan üretim henüz istenilen hızlarda gerçekleştirilememektedir. Kağıt üzerine çıktı alan yazıcıların çalışma hızında son on yılda elde edilen gelişme dikkate alındığında 3D yazıcıların yakın gelecekte çok daha hızlı bir biçimde çalışabiliyor olması kuvvetle muhtemeldir. Halihazırda, 3D yazıcılarda yapılan baskı işleminin süresi üretilecek ürünün tasarımına, boyutuna, 3D yazıcının ve kullanılan malzemenin özelliğine göre değişiklik göstermektedir. 3D yazıcıdan yüksek kaliteli baskılar elde edebilmek için 3D yazıcının çözünürlüğünün yüksek olması gerekmektedir. Bireysel kullanıma yönelik 3D yazıcıların çözünürlükleri 40 ila 400 mikron arasında değişmektedir.

3D Yazıcı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3D yazıcı alıp evinizde kullanmaya karar verirseniz piyasada pek çok çeşit olduğunu fark edeceksiniz. 3D yazıcı alırken dikkat etmeniz gereken birinci husus 3D yazıcının evde kullanmak için gerekli güvenlik özelliklerine sahip olup olmadığıdır. Açık tasarım olarak nitelendirilen bazı 3D yazıcılar bireysel kullanıcılar için yeterli güvenlik tedbirlerine ve ilgili güvenlik sertifikasına sahip değildir.

3D yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlardan bir diğeri 3D yazıcıda kullanılan donanım ve yazılım bileşenlerinin kalitesidir. Ayrıca, 3D yazıcının kasasının ve çıktı haznesinin sağlamlığı da 3D baskılarınızı sorunsuz olarak almanız için önem arz etmektedir. 3D yazıcı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler katman çözünürlüğü, filament türü, filament tüketimi ve enerji gereksinimidir.

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

3D yazıcılar, fiziksel cisimlerin bulunduğu her alanda kullanılabilir. 3D yazıcılar uzun zamandır otomotiv sanayii başta olmak üzere pek çok üretim ortamında kullanılmaktadır. Bunun yanında, kişiye özel protez, maske, diş gibi unsurların ve özel tıbbi cihazların üretiminde 3D yazıcılardan sıklıkla istifade edilmektedir. 3D yazıcılar ayrıca inşaat ve mimari alanında, moda tasarımında, özel yiyeceklerin üretiminde, savunma ve uzay sektöründe kullanılabilmektedir.

3D yazıcılar son olarak okul ve ev gibi mekanlarda bireysel kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Profesyonel olmayan kullanıcılar evlerinde 3D yazıcılarla hobi eşyaları, süs eşyaları, biblolar, mutfak araç gereçleri, takılar, ihtiyaca özel olarak tasarlanmış alet ve araçlar üretebilirler. Okullarda da 3D yazıcılar sayesinde öğrenciler yaptıkları tasarımları üç boyutlu olarak üretebilirler. Öğretmenler de 3D yazıcılarda ürettikleri çeşitli cisimlerle konuların daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir