3D Yazıcılar Beyaz Saray Bilim Fuarında

3D Yazıcılar Beyaz Saray Bilim Fuarında

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Obama’nın son birkaç yıldaki icraatları arasında bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimine yönelik olarak başlatılan inisiyatifler öne çıkıyor. Bu kapsamda Beyaz Sarayda her yıl düzenlenen ve ülke genelinden öğrencilerin projelerini sunduğu Bilim Fuarı önemli bir organizasyon. Bugün Beyaz Saray Bilim Fuarlarının beşincisi başladı. Bu fuarda 3D yazıcılara ilişkin projeler önemli bir yer tutuyor. Söz konusu projeler 3D yazıcılar kullanılarak üretilen protez gibi insan hayatını kolaylaştıran ürünlere odaklanmış durumda.

Bu projelerden biri Massachusetts eyaletindeki NuVu okulundan çıktı. Nuvu 3D yazıcı teknolojisiyle ilgili önemeli gelişmelere öncülük eden MIT’ye (Massachusetts Institute of Technology) komşu. İkisi de on altı yaşında olan NuVu öğrencileri Mohammed Sayed ve Kaitlin Reed yaptıkları proje ile Mohammed’in kullandığı tekerlekli sandalyeye eklenmek üzere bir el kumandası ürettiler. 3D yazıcı kullanılarak üretilen el kumandası herhangi bir tekerlekli sandalyeye monte edilip ileri-geri hareketlerin daha kolay gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Söz konusu aparat hem kolayca sökülüp takılabilme hem de tekerlekli sandalyenin özelliklerine göre özelleştirilebilme imkanına sahip.

3d yazıcı protez

3D yazıcılarla ilgili fuarda sunulan diğer bir proje ise köpeklere yönelik olarak geliştirilmiş ve özürlü köpeklerin yürümesini sağlayan protez bacaklar. Derby isimli doğuştan ön ayakları sakat olan bir köpeğin sahipleri tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında köpeğin ön ayaklarının 3D modeli oluşturularak uygun protez bacaklar üretildi. Bu sayede Derby yürümeye ve hatta koşmaya başladı.

3D yazıcılar kullanılarak geliştirilen bu gibi projeler 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin hayatımıza getirebileceği kolaylıkları gözler önüne seriyor. Bu teknolojinin daha da gelişmesiyle birlikte farklı problemlere çözümler üretilebilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir