3d Yazıcılar İle Neler Yapılabilir?

3d Yazıcılar İle Neler Yapılabilir?

3 boyutlu yazıcılar günümüz dünyasının en önemli yeniliklerinden biri. Teknolojik gelişme belki dünya tarihinde hiç bu kadar yaşadığımız dünyayı değiştiremezdi. Cep telefonları, internet, bilgisayar artık nasıl biz bireylerin vazgeçilmez bir parçası olduysa 3d yazıcılarda vazgeçilmezlerimiz arasına girdi. Yeni bir endüstri devrimi olarak nitelendirilen endüstri 4.0 artık 3 boyutlu yazıcılar ile yaşanacağı bir gerçek. Sanayiden tutun mimarlığı, mimarlıktan hobi sektörüne, hobi sektöründen tıp dünyasına, tıp dünyasından kuyumculuk ve takı alemine kadar herşey artık 3d yazıcılarla değişim kazanacak. İşte 3d yazıcılar ile biz bireylerin sahip olabileceği bazı unsurlar, nesneler ve değişiklikler:

3d yazıcı ile kano üretildi:

3d yazıcılarla neler yapılabilirYanlış duymadınız bu resimde gördüğünüz kano 3d yazıcı ile üretilmiştir. Diğer tüm kanolar gibi suda yüzebilen bu ürün bir yazıcı baskısı olarak karşınızda. Tam 28 farklı plastik parçadan üretilmiş bu ürün normal sıradan bir kanonun 5’te biri fiyatına üretildi. Kanonun yaklaşık maaliyeti 500 dolar. Hem hızlı, hem ekonomik, hem estetik. Grass Roots Engineering tarafından 3d yazıcı ile üretilen bu kano yaklaşık 5 metre uzunluğunda ve 29 kg’dır. 3d yazıcılarla neler yapılabilir için en güzel örnek olarak karşınızda.

3d yazıcı ile kendi biblonuzu yapabilirsiniz:

Amerikan araştırma kuruluşu olan Smithsonian Institute Başkan Obamanın potresini üç boyutlu yazıcı kullanmak suretiyle bastı. Önceleri gerçeğe en yakın olması için balmumu ile yapılan heykeller artık 3d yazıcılar ile hayat bulabiliyor. Obama kendi heykelini gördüğünde yapmış olduğu yorum şu şekilde: “3d yazıcılar sanayide devrim yaratacak”

3d yazıcı ile çikolata fabrikası artık ofisinizde ve evinizde:

Hershey Amerikali bir çikolata şirketi. Dev bir şirket. Bu şirket büyük bir yeniliğe imza atarak çikolata üretiminde 3d yazıcıları kullandı. Hershey ve 3d Sytems ortaklığında yürüyen çikolata basımı son dönemde düzenlenen CES show’da en dikkat çekenler arasında yer aldı. Çikolatanın yanında vanilya, kavun, vişne ve elma gibi farklı aroma ve tadları da kullanarak en ilginç çikolata ve şekerlemeler yapıldı.

3d yazıcı ile çocuğunuz oyuncağını kendisi yapsın:

Yine Amerikalı bir şirket olan Crayon Creatures çocuklarınız kağıtlara çizdiği 2 boyutlu resimleri elle tutulur hale getirdi. 3d yazıcı teknolojisi sayesinde çocuklar kendi hayallerindeki oyuncağı kendileri yapar hale geldi. Çocuklar ve siz ebeveynler artık mağaza mağaza dolaşıp oyuncak aramak yerine çocucuğunuz hayalindeki oyunca kendisi yapar hale geldi.

3d yazıcı ile yemeklerinize lezzet katın:

3d yazıcılarla neler yapılabilirİspanya’nın duayen şehirlerinden Barselona’da ünlü bir yemek üretim merkezi 3d yazıcılarla İtalya’nın meşhur pizzasıyla boy ölçüşür hale gelmiş. Farklı türde baharat ve lezzetleri 3 boyutlu yazıcı marifetiyle pizzayı karışıran lokanta astronatların uzaydaki gıda ihtiyaçlarını da bu teknolojiyle halletmeyi planlıyor.

3d yazıcı ile kendi kendinizin terzisi olun:

ABD merkezli Dida Von Teese isimli bir modacı 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanmak suretiyle gece elbisesi tasarladı. Yaklaşık 3 bin parçadan üretilmiş olan bu elbise vücut hatlarına tam uygun şekilde hayat bulmuştur.

3d yazıcılarla çocuklar kendi oyuncaklarını kendileri üretsin:

Amerikalı bir firma olan Crayon Cratures çocukların çizmiş olduğu resimleri 3d teknolojisi ile hayat veriyor. Artık ebeveynler çocukların arzuladıkları oyuncakları bulmak için mağaza mağaza dolaşmalarına gerek kalmayacak. Aileler hobi amaçlı 3d yazıcılarla hızlı ve ekonomik bir şekilde çocuklarının oyuncaklarını üretebilecekler.

3d yazıcılarla müzeler şenlendi:

Amerikada geliştirilmiş olan Smirhsonian Digitization Project soyu tükenmiş olan dev hayvanları 3d yazıcılar ile üreterek ziyaretçilerine sergilemeye başladı.

 3d yazıcılarla başka neler yapılabilir:

Mimari maketler kolaylıkla 3 boyutlu yazıcılarla üretilebilir. Dünyada bir çok mimar ve mimarlık ofisi bu teknolojinin sunduğu fırsatı en güzel şekilde değerlendirmektedir.

Hazır çizilmiş üç boyutlu çizimlerle hediyeleri kolayca üretebilirsiniz. Kişiye ve isme özel hediyeler hazırlayabilirsiniz.

3d yazıcılarla neler yapılabilirTıp dünyası için 3d büyük imkanlar sunuyor. Amerikalı teknoloji yazılımı üreticisi Advanced Solutions’ın geliştirdiği üç boyutlu sistem, vücudumuzun organlarını ve dokularını yapay ortamda üretmeye odaklanmış. Hatta bu alanda Mimics Innovation adlı yazılımı kullanılarak oluşturulan üç boyutlu kalp, geçtiğimiz Ekim ayında New York’ta yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir