3D Yazıcılar ile Yüz Nakli

3D Yazıcılar Yüz Nakillerini İyileştirebilir

Yeni yayınlanan bir rapora göre cerrahlar, gelişmiş 3D yazıcılar yardımıyla yüz nakillerinde daha hızlı ve daha başarılı sonuçlar elde etmeye başladılar. Bu 3D yazıcılarda üretilen yüz modelleri kafatasının kemik yapısını ve nakilde kullanılan diğer malzemelerin etkisini göz önünde bulundurarak üretiliyor. 3D yazıcılar ayrıca ameliyat öncesi hazırlıkların daha rahat gerçekleştirilmesini ve ameliyatın daha kısa sürmesini de sağlıyorlar. 3D yazıcılar kullanılarak yapılan yüz nakil yöntemi şu ana kadar pek çok hasta üzerinde başarıyla kullanıldı.

Yüz nakli yapılan hastalar normalde o güne kadar pek çok operasyona muhatap olmuş durumda oluyorlar. Bu hastaların yüzlerinde plakalar, vidalar, maskeler vb pek çok değişiklik bulunuyor. Bu yüzde nakil yapılacak yüzün hastaya tam uyması daha da zor hale geliyor. 3D yazıcılar cerrahlara tüm bu faktörleri gözeterek işlem yapma imkanı tanıyor. Bu sayede operasyonlar hem daha sorunsuz hem de daha çabuk gerçekleştirilebiliyor.

3D yazıcı ile yüz dokusu üretmek için oldukça kompleks bir işlem uygulanıyor. Bu doku hastanın yüzünün özelliklerinin tam olarak anlaşılabilmesi için önem taşıyor. Bu teknik yüz nakli gibi hayati operasyonlarda olduğu kadar estetik cerrahi gibi daha kolay operasyonlarda da ciddi avantajlar sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir