3d Yazıcılarla Mimari Maket Yapımı

3d Yazıcılarla Mimari Maket Yapımı

3d yazıcı mimari maketBilindiği gibi mimarlar hayal ettikleri ya da tasarladıkları yapılar için eskiden kağıt ya da eskiz gibi araçlar kullanırken şimdi gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan araçlar da bilgisayar ortamlarına ve bilgisayarlar aracılığıyla geliştirilmiş programlara yerini bıraktı. Artık mimari tasarımlarda teknoloji kullanımı yadsınamaz bir gerçektir.

Teknoloji tüm sektörlerde olduğu gibi mimarlık alanında da önemli dönüşümlere neden oldu. Artık bir tasarımcının ya da mimarın elindeki mimari çizim 3 boyutlu yazıcılar ile kısa bir süre içinde ölçeklendirilmiş boyutta üretilebiliyor. 3d yazıcılarla ölçeklendirilmiş mimari maket yapımı artık çok kolay. 3d yazıcılar mimarlar ve mimarlık ofisleri için önemli faydalar sağlamaktadırlar.

Bilindiği üzere maket üretimi uzun zamanları alan zahmetli, ince ve özenli çalışmayı gerektiren bir alandır. Bu yönüyle 3d printerlar mimari maketlerinizi kısa zaman zarfında yüksek kalitede ve homojen biçimde üretmenize imkan sağlamaktadır.

3d yazıcılar ile sadece mimari maketlerinizi ya da modellerinizi değil vaziyet planları ya da topografik yapılar da hazırlanabilmektedir.

Tüm maket ya da model üreticilerinin bildiği gibi maket yapımları farklı türden malzemelerin kullanımını gerektirir. Örneğin bir kentsel tasarım projeniz için ağaçlar, peyzaj ürünleri, trafik lambaları, araçlar gibi farklı türden ürünlere ihtiyaç duyulur. İşte 3d yazıcılarla maket yapımında gerekli olan tüm parçaları istediğiniz şekilde üretebilirsiniz. Bu yönüyle 3d yazıcılar maket üreticileri ya da mimarlık ofisleri için ciddi anlamda ekonomik kazançlar sağlamaktadır. 3d yazıcılarla daha düşük maliyetlerle mimari maketler üretebilirsiniz.

Mimarlar için bilinen bir gerçek var ki hayal ettiğiniz ya da tasarladığınız bir yapı hayata geçirildiğinde istenilen fonksiyonelliği, estetiği ya da mekan algısını vermeyebilmektedir. İşte 3d yazıcılarla ürettiğiniz maketlerle 3 boyutlu gördüğünüz tasarımınız ile gerekli revizyonları plan aşamasında değiştirmeniz mümkün hale gelebilir. 3d yazıcılarla üretilen mimari maketler yapıların fonksiyonelliği, estetiği ve mekan algısı açısından önemli avantajlar sağlar.

Mimari maketlerde kullanılan malzemeler genellikle pleksiglass olup 3d yazıcılarda kullanılan malzemelere göre daha yüksek fiyatlıdır. 3d yazıcılarda kullanılan malzemelerin türü farklılık gösterip daha ucuzdur. PLA, ABS gibi plastik türlerinden tutun gümüş, bakır, altın, ipek ve ahşap gibi farklı malzemelerin de kullanımı 3d yazıcılarla mümkündür. Böylece mimari maket yapımında farklı türden malzemeleri kullanmanız olanak dahilindedir.

Mimari maket üreticilerinin maket yapımında en zorlandığı aşamalar ise kavisli yüzeyleri, dairesel çizimleri ya da pürüzlü yüzeylerin üretimidir. Bu aşamalar gerçekten mimarlar ya da model üreticileri için fazla zaman gerektiren, zahmetli, yorucu ve stres yüklü anlardır. Maket kalitenizi ve detayları gösterebileceğiniz bu aşamalar sizin maketinize değer katan unsurlardır. Bu aşamalardaki kirli çalışmalar ya da estetik olmayan görüntüler maketinizin değerini düşürecektir. İşte 3d yazıcılarla tüm kompleks yapılar, şekiller ve pürüzlü yüzeyler istenildiği şekilde üretilebilmektedir. Bu yönüyle yüksek kaliteli mimari maketler üç boyutlu yazıcılar ile üretilebilmektedir.

3d printer mimari maketİşte 3d yazıcıların sağladığı bu avantajlar mimari maket ya da model üreticileri için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hayal gücünüzün sınırsızlığı ve 3d yazıcıların sağladığı pozitif avantajlarla mimari maketleriniz hayal bulabilir.

miniFAB teknoloji olarak tüm mimari maketleri, topoğrafya çalışmalarını ve modelleri 3d yazıcılarla uzman makerlar ve mimarlar ile tasarlıyoruz. Başta Kayseri olmak üzere tüm Türkiye’de mimari maket üretiminde profesyonel hizmeti ekonomik bir şekilde sunmaktayız.

Maket tasarımında bir yeniliğe imza atan miniFAB kaliteli mimari maketleri ve tasarımları 3d yazıcılarla hayata geçiriyor. Hayallerinizin hayata geçmesini istiyorsanız miniFAB hizmetinizde…

Mimari maket yapımı kayseri, maket firmaları kayseri, mimari maket fiyatları, mimari maket firmaları kayseri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir