Arazi Maketi Yapımı: Topoğrafya Maketi Nasıl Yapılır

Arazi Maketi Yapımı: Topoğrafya Maketi Nasıl Yapılır

Topoğrafya Maketi Nasıl YapılırBilindiği üzere maket ya da modeller bir tür üç boyutlu ifade şekli olup gerçek oranda üretilmesi planlanan ürünlerin belirli bir ölçekte küçültülmüş halidir. Özellikle mimari çizimlerin ya da kent planlarının anlaşılması güç olan noktalarının daha kolay kavranması için belirli oranda küçültülmüş ölçekli ya da ölçeksiz olarak üretilen modellere ya da örnekler maket olarak tanımlanmaktadır.

Topoğrafya maketleri ya da arazi maketleri genellikle arazinin eğim ve şekil şartlarını gösteren farklı ölçeklerde üretilebilen modellerdir. Topoğrafya maketleri arazinin düz ya da yüksek eğimini gösterdiği gibi ova, plato ve dağ gibi yüzey şekillerini anlamak ve kavramsallaştırmak açısından da önemli görsel algılar sunmaktadır. Yüzey şekillerinin dışında arazi maketleri yeşil alan, ağaç ya da ormanlık alan gibi peyzaj öğeleri ile trafik unsurları da yer alabilmektedir.

Arazi maketi yapımı zor, zahmetli ve zaman isteyen bir uğraştır. Yükseltilerin ayrı ayrı kesilmesi, yapıştırılması ve arazinin modellenmesi arazi maketi yapımlarında en çok uğraştıran aşamalardandır. Bu nedenle topoğrafya maketi yapımı birçok faydasına rağmen mimarlar, mühendisler ve şehir plancıları için her zaman ikinci plana itilen bir alan olmuştur. Ancak gelişen teknoloji arazi maketi yapımını da önemli ölçüde kolay, ekonomik ve keyifli bir hale getirmiştir. Sanal ortamda modelleyeceğimiz araziler artık 3d yazıcılarla üretilebilir hale gelmiştir. Üç boyutlu yazıcılar topoğrafya maketi üretmek için önemli imkanlar sunmaktadır.

3d yazıcılar ile her bir topoğrafya ya da eş yükseltiler PLA, ABS ya da farklı baskı malzemeleri ile basılabilmektedir. Bilgisayar programları aracılığı ile modellenmiş 3 boyutlu arazi 3d yazıcılar kullanılarak üretilebilmektedir. Değişik malzemeler kullanımına imkan veren 3d yazıcılar ile artık arazi maketi yapımı daha hızlı, yüksek kaliteli ve ekonomik olarak üretilebilmektedir. 3d yazıcılarla neredeyse bir arazi maketinin üretimi geleneksel yollarla üretime göre 10 kat daha hızlı, daha ekonomik ve görsellik açısından daha estetik olabilmektedir.

Topoğrafya Maketi Nasıl YapılırminiFAB olarak 3d yazıcılarla arazi maketi yapımını başarmış durumdayız. Topoğrafya maketleriniz ya da plan yapmak istediğiniz arazinin topoğrafya çizgilerini bize sunmanız, ya da 3d modelleri iletmeniz bizler için yeterlidir. Alanında uzman maker, mimar, şehir plancıları e peyzaj mimarları ile arazi modellemeleriniz ve arazi maketi yapımınız artık hizmetinizde.

Arazi maketi nasıl yapılır ya da topoğrafya maketi nasıl yapılır diye kaygılanıyorsanız Kayseri ve çevresi başta olmak üzere tüm Türkiye’ye hizmet veren Kayseri 3d yazıcı merkezi miniFAB ile iletişime geçmeniz yeterli. miniFAB gururla sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir