Üç Boyutlu Yazıcıların Ev ve Okullarda Kullanımı

Üç Boyutlu Yazıcıların Ev ve Okullarda Kullanımı

Daha önceki yazılarımızdan birinde üç boyutlu yazıcıların tıp eğitiminde kullanılmasıyla ilgili bilgiler vermiştik. Bunun yanında, üç boyutlu yazıcılar bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi konulara ilişkin derslerde de kullanılabilmektedir. Üç boyutlu yazıcılar sayesinde öğrenciler sınıf ortamında çeşitli nesneler tasarlayıp bunları üretebilmektedir. Böylece fikirlerini test edebilmekte ve yaparak öğrenme tecrübesi yaşayabilmektedirler. Üç boyutlu yazıcıların okullarda kullanımı eğlenceli ve interaktif bir eğitim ortamının oluşmasına yardımcı olmakta; öğrencilerin takım çalışması, yaratıcılık, bilgisayar becerileri, üç boyutlu düşünme kabiliyeti gibi konularda gelişimlerini desteklemektedir. Üç boyutlu yazıcılar sayesinde öğrenciler mühendislik ve tasarımla ilgili konseptleri yüksek öğrenimden önceki seviyelerde tanıma fırsatı bulurlar, üniversite öğrencileri ise bir takım derslerin içeriğini daha iyi kavrama şansını yakalarlar. Bunların yanında, öğretmenler belirli konseptleri öğretebilmek için ihtiyaç duydukları objeleri sınıf ortamında üretebilir, kavramların görselleştirilmesi ve bazı deneylerin gerçekleştirilmesini daha kolay sağlayabilirler.

üç boyutlu yazıcılar, üç boyutlu yazıcı fiyatları, 3 boyutlu printer fiyatları, 3 boyutlu yazıcılar, 3 boyutlu printer

Üç boyutlu yazıcıların maliyetleri düştükçe ve söz konusu teknolojinin kullanımı daha kolay hale geldikçe, 3 boyutlu yazıcılar evlere kadar girmeye başlamıştır. Masaüstü üç boyutlu yazıcılar bireylere istedikleri ürünleri kendi mekanlarında üretme konusunda çok büyük imkanlar sağlamaktadır. Çeşitli hobi nesneleri, oyuncaklar, mutfak araç gereçleri, süs eşyaları, takılar 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak evlerde üretilebilen eşyalardan sadece bazılarıdır.

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde bireyler ihtiyaç duydukları özel cisimleri kendi istedikleri gibi tasarlayıp üretebilirler. Bu sayede kişiselleştirme, yaratıcılık ve yenilikçilik konusunda önemli avantajlar yakalanabilir. Ayrıca, evlerde kullanılan 3 boyutlu yazıcılar insanları bazı durumlarda geleneksel tedarik zinciri kısıtlarından kurtarabilir.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisine yönelik olarak ortaya çıkan online platformlar da 3 boyutlu yazıcıların bireysel kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Söz konusu internet siteleri vasıtasıyla insanlar 3 boyutlu yazıcılarla ilgili bilgi, fikir, tasarım, model ve ürünlerini paylaşabilmektedir. Örneğin, Thingiverse isimli internet sitesinde yer alan binlerce üç boyutlu modelden istediğinizi ücretsiz olarak indirebilir ya da kendi tasarımlarınızı başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Öte yandan, Shapeways 3 boyutlu baskı yapanların yer aldığı sanal bir pazaryeridir. Bu sayede, 3 boyutlu yazıcısı olan insanlar 3 boyutlu yazıcısı olmayan fakat belirli bir 3D modeli ürettirmek isteyen insanlara yardımcı olarak gelir elde edebilmektedirler. Benze şekilde, 3D Hubs da dünya genelinde ve çevrenize 3 boyutlu yazıcısı olan insanları bulabileceğiniz ya da kendi yazıcınızı başkalarının kullanımına sunabileceğiniz popüler bir platform.

Kaynak: “3D Printing: What does it offer and for whom?“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir