Üç boyutlu yazıcılarla ilgili riskler

Üç boyutlu yazıcılarla ilgili riskler

Üç boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte fikri mülkiyet hakları ile ilgili bazı meselelerin ortaya çıkması beklenmektedir. Çünkü üç boyutlu yazıcılar ürünlerin yeninden üretilmesine ya da tasarımların kolayca gerçeğe dönüştürülmesine olanak sağlamaktadır. Kişiler üç boyutlu tarayıcı ve yazıcılar marifetiyle ürünleri kopyalayabilir hale geldiklerinde firmalar ticari çıkarlarını koruma konusunda önemli sıkıntılarla karşılaşabilirler. Normal şartlarda koruma altında olması beklenen dijital modellerin online üç boyutlu yazıcı platformları sayesinde tüm dünya ile paylaşılabilmesi ürünlere ait fikri mülkiyet haklarını tehdit edebilir. Üç boyutlu yazıcıların pek çok kişi tarafından kullanıldığı bir dünyada hangi davranışın fikri mülkiyet haklarıyla çeliştiği hangisinin çelişmediğini tespit etmek hem kullanıcılar her hem de kamu otoriteleri için oldukça zor olabilir. Üç boyutlu yazıcılar bilinçli olarak korsan üretim yapmak isteyenlerin de işini kolaylaştırabilir.

üç boyutlu yazıcı, uc boyutlu yazici, üçboyutlu yazıcı, üç boyutlu yazcı, üç boyutlu yazıcılar, silah,

Üç boyutlu yazıcılar ayrıca ulusal çıkarlar ve güvenlik açısından da bazı riskleri beraberinde getirebilir. Şirket çıkarlarına benzer şekilde ulusal ekonomik çıkarlar da üç boyutlu yazıcıların sağladığı esnekliklerle birlikte tehdit altına girebilir. Üç boyutlu yazıcılar üretimin özgürleştirilmesine olanak tanımaktadırlar. Fakat bu üç boyutlu yazıcılarda her zaman güzel ve faydalı şeylerin üretileceğini garanti etmez. Normal şartlarda üretimiyle ilgili kısıtlamalar bulunan silah gibi ürünler üç boyutlu yazıcılar sayesinde çok daha kolay üretilebilir hale gelmektedir. Böylece söz konusu ürünler daha ucuz, daha ulaşılabilir ve daha kolay gizlenebilir duruma gelebilir.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin tarihini ve gelişimini anlattığımız yazımızda da belirttiğimiz üzere üç boyutlu yazıcılar her geçen gün iyileştirilmektedir. Bununla birlikte üç boyutlu yazıcı  teknolojisinin önemli eksiklikleri de bulunmaktadır. İlk olarak, üç boyutlu yazıcılar büyük miktarlardaki üretim için oldukça yavaş kalmaktadır. Ayrıca, üç boyutlu baskı malzemelerinin hem daha ucuz hem de daha çeşitli olması büyük önem taşımaktadır. Üç boyutlu yazıcılarla üretilen ürünlerin sağlamlığının artırılması, üç boyutlu yazıcı teknolojisine yönelik ekosistemin geliştirilmesi, üç boyutlu tasarım yazılımlarının iyileştirilmesi ve üç boyutlu tarayıcıların yaygınlaşması üç boyutlu yazıcı teknolojisinin geleceğini belirleyecek diğer faktörlerdir.

 Kaynak: “3D Printing: What does it offer and for whom?“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir