Nizami Sarım

3d yazıcı filamenti fiyatlarıÜretilen filamentin üretim bantında makaraya sarılma biçimi sektörde en önemli sorunlardan biri olarak ele alınmaktadır. Karmaşık bir şekilde sarılmış filament sadece kötü bir görüntü vermekle kalmıyor aynı zamanda filamentin bozulmasına, deformasyonuna ve dolaşmasına neden olmaktadır. Bu sorunlar, düzgün olmayan filament beslemesine, baskı kalitesinde düşüklüğe ve hatta baskı sırasında filament kırılmasına neden olur. Bu sorunun miniFAB laboratuvarlarında tespit edilmiş olması filament sarım teknolojisine yatırım yapmayı gerektirmiştir. Nizami sarım tekniğiyle miniFAB filamentlerinin üretim tesisi öncü olma özelliği taşımaktadır.

Nizami Sarılmış Filamentin Avantajları:

  • % 100 olarak filament dolaşımdan arınmıştır
  • Filamentin akışı düzgün ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşir
  • Filament akışı düzgün bir şekilde teflon hazne içinde minimum sürtünmeyle gerçekleşir
  • 3d yazıcıda ve makarada şık bir görünüm sunar.

Bowden Tüpü - Filament Besleme Sistemi

Düz sarılı filamentler özellikle bowden tüp filament besleme sistemi için faydalıdır.

Bowden tüp sisteminin mekanik yapısı filament besleme kademeli motoru baskı kafasından ziyade yazıcı gövdesine monte edilmektedir. Filament baskı boyunca yazıcı ağzına ve nozzle kısmına teflon tüp içinden geçerek iletilir.  Bu sistemin avantajı motorun yazıcı üzerinde olmamasında dolayı ibaskı kafasının ağırlığı ve hacminin önemli ölçüde azaltılmış olmasıdır. Hafif bir baskı kafası, yüksek hızlı baskı sırasında titreşimi etkili bir şekilde en aza indirecek ve bu nedenle daha yüksek hassasiyet elde edilmesine neden olacaktır. Bu fayda birden fazla nozzle bulunan 3d yazıcılarda açık bir şekilde tespit edilebilir.

3d printer filament satın alBununla birlikte, Bowden tüp sistemi filament kalitesi için daha yüksek gereksinimlere ihtiyaç duyar. Bowden tüp sisteminde, filament bir teflon tüp içinden geçtiği için, 3d yazıcı üreticisi büyük tolerans, bükülme veya deforme olmuş filamentlerin neden olduğu tıkanmayı önlemek için normalde 2 mm veya daha büyük iç çaplı bir tüp kullanmak durumundadır. 1.75 mm filament ile 2 mm iç çap tüpü arasındaki boşluk, filament hareketinin doğruluğunu ve dolayısıyla baskı kalitesini etkilemektedir. Düzgün sarılı ve yüksek hassasiyetli filament bu problemi çözerek 2 mm yerine 1.8 mm teflon tüp kullanılabilir ve filament minimum hareket sapması ile düzgün bir şekilde ilerleyebilir. Bu durum baskı kalitesine etki ederek olumlu yönde bir sonuç oluşturacaktır.

MİNİFAB FİLAMENT 3